مواد مصرفی دستگاه فتوکپی

تونر فتوکپی زیراکس C8130،C8135،C8145،C8155،C8170

مواد مصرفی دستگاه فتوکپی

مطالب مواد مصرفی دستگاه فتوکپی می تواند نکاتی در مورد آموزش تعمیرات فتوکپی ارائه دهد.  مواد مصرفی در دستگاه نقش بسزایی دارد و بدون آنها امکان فعالیت دستگاه وجود ندارد. مواد مصرفی دستگاه فتوکپی شامل کاغذ، تونر و دولوپر می باشند البته درام نیز جزء مواد مصرفی محسوب می گردد زیرا بر حسب کارکرد بعد از مدت زمان معین نیاز به تعویض دارد ولی آن را در فصل مربوط به خود توضیح می دهیم .

کاغذ (paper)‌

کاغذ در دستگاه فتوکپی باید دارای استاندارد و شرایط مناسب باشد و در غیر اینصورت ممکن است در حین کپی در دستگاه گیر کند به طور کلی کاغذ مورد استفاده در دستگاه بر پایه دو سایز کاغذ به نام های A4 و B5 می باشد .

کاغذ A4

به کاغذی گفته می شود که دارای ابعاد (۲۹/۷ × ۲۱/۳ سانتی می تر باشد .

کاغذ B4

به کاغذی گفته می شود که دارای ابعاد (۲۵×۳۵) سانتی متر باشد .

A3

کاغذA3 ابعادش برابر با ابعاد دو کاغذ A4 که پهلوی هم قرار بگیرند می باشد.

A5

کاغذ A5 ابعادش برابر با نصف A4 می باشد .

کاغذ فتوکپی اگر به صورت طولی با افقی در دستگاه از آن استفاده گرد د حرف R به آخر آن اضافه می شود به طور مثال اگر کاغذ به صورت طولی یا افقی در دستگاه استفاده کنید. به آن A4R گفته می شود .
ولی اگر کاغذ به صورت عرضی در دستگه استفاده شود به همان نام سایز خواهد بود به طوری که اگر کاغذ A4 به صورت عرضی در دستگاه استفاده شود همان نام A4 خواهد بود .

ویژگی های کاغذ مواد مصرفی دستگاه فتوکپی

۱-کاغذ سفید باشد و چروک نداشته باشد .

۲-دارای کمترین تار و پود کاغذ باشد به طور مثال کاهی نباشد .

۳-یک متر مربع آن ۸۰ گرم وزن داشته باشد و اصطلاحاً ۸۰ گرمی باشد .

۴-لبه های کاغذ خوب برش داده شده باشد و ناصاف نباشد .

۵-فقط از سایزهای استاندارد و کاغذ در دستگاه استفاده می کنیم و آنها را به دلخواه برش ندهیم .

۶-رطوبت نداشته باشد کاغذهای موجود در بازار که در بسته قرار دارند دارای یک لفافه رطوبت گیر می باشند که در صورت لزوم رطوبت آنها را جذب می نماید .

۷-کاغذهای داخل بسته را قبل از استفاده بیرون نیاورید یرا ممکن است چروکیده و یا مرطوب شوند و در دستگاه گیر کنند .

یک قست دیگر که دستگاه کپی با سند در ارتباط است صفحه ای شیشه ای است میز اسناد نامیده می شود . که در ادامه مطب به آن می پردازیم .

میز اسناد (orginal table)

یا صفحه شیشه ای بالای دستگاه فتوکپی محل قراردادن سند ارژینال می باشد که در قسمت چپ صفحه شیشه محل قراردادن سایزهای مختلف کاغذ به وضوح مشخص است در وسط آن و در سمت چپ شیشه علامت مثلث قرار دارد که وسط سند یا اورژینال را در مقابل آن قرار می دهیم .

تونر و دولوپر :(Tonet and Developer)

تونر و دولوپر جز مواد مصرفی دستگاه های فتوکپی مورد استفاده قرار می گیرند و در هنگام عملیات کپی برداری توسط دستگاه فتوکپی با یکدیگر مخلوط می شوند .

تونر

تونر یا همان جوهر و ماده ی رنگی تصویر کپی است و جنس آن از مشتقات کربن است . شکل ظاهری تونر از ذرات و سیاه رنگ پلاستیکی تشکیل شده است . تونر به عنوان مواد مصرفی دستگاه فتوکپی تاریخ مصرف دوساله دارد و در قوطی های پلاستیکی در بازار عرضه می شود در بعضی از دستگاه فتوکپی ممکن است قوطی تونر به عنوان تانک تونر نیز مورد استفاده قرار گیرد .

دولوپر

دولوپر یا پودر سنگین در هنگام کپی برداری با تونر مخلوط می شود دولوپر از مشتقات آهن می باشد و شکل ظاهری آن مانند براده آهن است . دولوپر نیز در قوطی های آلومینومی در بازار عرضه می شود و تاریخ مصرف آن دوساله است .
برای کسب بهترین نتیجه از دستگاه کپی باید از مواد مصرفی و استاندارد استفاده نمود تا کیفیت و طول عمر دستگاه افزایش پیدا نماید . و از بکار بردن مواد مصرفی متفرقه خودداری کنید .

شرایط نگهداری از مواد مصرفی دستگاه فتوکپی

۱- در محل خشک و تمیز نگهداری شوند .
۲-قبل از زمان استفاده بسته آن را باز نکنید .
۳-محیط نگهداری باید دارای دمای ثابت و مناسب باشد .

مواد مصرفی به دور از تابش مستقیم نور خورشید باشند زیرا ممکن است معیوب شوند و در هنگام کپی برداری کیفیت کپی را کم رنگ نمایند

محرمی دوه بیونی امیر

نوشته شده توسط

اگر سوالی دارید در خدمتیم
X
Welcome to Our Website
Welcome to WPBot