مدل های دستگاه فتوکپی

معرفی انواع دستگاه های کپی و ماشینهای اداری

بهترین دستگاه کپی چند کاره در بازار و راهنمای خرید

دستگاه-کپی
 دستگاه-کپی

قطعاً هنگامی که نیاز به خرید یک دستگاه مهم دارید ، به دنبال دستگاهی خواهید بود که بیشترین نیازها را برآورده کند. دستگاه کپی ، که یکی از پرکاربردترین دستگاه ها برای کارهای اداری و تجاری است ، یکی از آنها است.

اما مشکل این است که اکثر مردم هنگام خرید چنین دستگاهی به دنبال یک دستگاه چند منظوره هستند. در ادامه می خواهیم بهترین دستگاه های کپی چند منظوره بین مارک های مختلف را مرور کنیم و با مرور نکات خرید ، ببینیم کدام مدل و مارک برای شما مناسب تر است.

راهنمای خرید دستگاه کپی چند کاره

اول از همه ، باید بدانید که دستگاه های کپی چند منظوره یا بهتر بگویم چاپگرهای چند منظوره دارای سه یا چهار گزینه مختلف هستند که شامل چاپ ، فکس ، کپی و اسکن است.

از آنجا که استفاده از چنین چاپگر چندگانه گران خواهد بود ، زیرا تمایل دارید از عملکرد مختلف به عنوان یک دستگاه به جای سه دستگاه استفاده کنید ، باید در نظر بگیرید که آیا واقعاً به یک نوع چند منظوره نیاز دارید یا خیر.

اگر دارای مغازه هستید یا اینکه برای ادارات قرار است از آن استفاده کنید، مطمئنا خرید آن مقرون به‌صرفه‌تر از این است که جای اضافی اشغال کنید و چندین دستگاه را خریداری کنید. مسئله قیمت هم باز تاثیر خود را خواهد داشت.

اما اگر کاربر خانگی هستید ، باید آنچه را که نیاز دارید ببینید. اگر فقط از گزینه کپی و چاپ استفاده می کنید ، این برای شما مفید خواهد بود ، اما اگر فکس روی آن باشد در حالی که شما اصلا از آن استفاده نمی کنید ، هزینه اضافی است.

بنابراین این دستگاه را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید. سپس باید بر اساس موارد زیر به دستگاه ها نگاه کنید و مناسب ترین آنها را تعیین کنید.

سورتر دستگاه کپی چیست؟

سورتر در واقع یک قطعه ای است که بیشتر در دستگاه های کپی تجاری استفاده می شود.

دستگاه کپی تجاری وسیله ای است که در چاپخانه ها ، نشریات و سازمان های فرهنگی (مانند دانشگاه ها برای چاپ بروشورهای دانشجویی) استفاده می شود.

دستگاه کپی سورتر دار این امکان را دارد که نسخه بعدی را با فاصله کمی از نسخه قبلی پس از اتمام چاپ هر نسخه کپی کنید. این امر کمک می کند تا جدا کردن چندین نسخه چاپی آسان تر شود.

چه کسانی به دستگاه کپی چند کاره نیاز دارند؟

با توجه به میزان استفاده از دستگاه و بودجه‌ای که برای آن درنظر می‌گیرید، می‌توان استفاده از دستگاه کپی چند کاره را در سه سطح تعریف کرد.

کسب و کارهای جدید و خانگی

این گروه از افراد که نیاز به دستگاه کپی چند کاره دارند به ندرت از آن استفاده می‌کنند. شاید در بهترین حالت بتوان گفت که در طول ماه بیش از 50 برگ چاپ یا اسکن کردن 10 سند را با دستگاه انجام ندهند.

شاید هم کسب و کار کوچک باشند که به‌تازگی فعالیت خود را آغاز کرده که در این صورت بهتر است از همان ابتدا آینده‌نگری کرده و محصولی را انتخاب کنند که مجبور به تعویض آن در آینده نباشند.

ادارت و سازمان‌ها

استفاده از پرینتر چند گانه در ادارات و سازمان‌ها زیاد خواهد بود و از سوی دیگر چون منابع مالی آنها از سمت دولت و هزینه‌های عمومی مردم تامین می‌شوند، اپراتورها متاسفانه توجهی به نگهداری صحیح و استفاده درست از آنها ندارند. این گروه هم بیشتر از مدل‌های با امکانات بالا استفاده می‌کنند.

دفاتر خدماتی

این گروه هم استفاده بالایی دارند و به‌واسطه خدمات رسانی به مردم در زمینه‌ی دولت الکترونیک در کافی نت و مغازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. چنین گروهی هم لازم است که از مدل‌هایی با سرعت چاپ بالا و کیفیت مناسب استفاده کنند.

نکات مهم و فاکتور های که قبل از خرید دستگاه کپی چند کاره باید بدانید:

سرعت چاپ را بررسی کنید

سهم بیشتر پرینتر چند کاره ارزان قیمت در حالت معمولی می‌توانند 20 برگه در هر دقیقه را چاپ کنند که در دستگاه‌های گران قیمت‌تر به 24 برگ در هر دقیقه نیز می‌رسند.

انواع دیگر مدل‌های ارزان قیمت هم در بازار وجود دارند که بیشتر مناسب مصارف خانگی با تعداد کم هستند که در هر دقیقه 14 برگ را چاپ می‌کنند. برای افرادی که گه‌گاه نیاز به کپی گرفتن دارند این نوع بهتر است که هزینه زیادی پرداخت نکنند.

دقت چاپ و اسکن را بررسی کنید

دقت چاپ پرینترهای چندکاره به‌طور معمول شامل 600×600 و 1200×1200 نقطه در هر اینچ می‌شود. برای دریافت دقت چاپ 1200×1200 نقطه در هر اینچ نیازی به صرف هزینه بالا نیست و به سادگی می‌توانید با پرداخت مبلغ مناسب به چنین دقتی دسترسی داشته باشید.

اما در نوع چندکاره صرفا دقت چاپ مطرح نیست و باید ببینید در هنگام اسکن کردن هم چه میزان دقتی دارد، پشتیبانی از رنگ‌ها چگونه است و کیفیت ارائه شده تا چند dpi خواهد بود.

هزینه نگهداری و استفاده از پرینتر

هزینه نگهداری دستگاه در زمان گارانتی تنها شامل شارژ تونر و در نهایت خریداری کارتریج جدید است و به ندرت در این مدت خرابی برای پرینترهای چند کاره رخ می‌دهد.

همواره به این نکته توجه کنید که اگر میزان استفاده شما از پرینتر چندان بالا نیست و ممکن است با دستگاه‌های تخصصی و تک منظوره مانند فکس تمامی نیازهای شما برطرف شود و خریداری پرینتر مخصوصا از نوع چند کاره فقط سبب هدر رفتن سرمایه شما خواهد شد.

پس باز هم تکرار می‌کنیم که برای مصارف پایین به سمت دستگاه‌های چند کاره نروید. چرا که یکی از دلایل خرابی مربوط به همین است که افراد استفاده‌ای از آن نکرده و مجبور می‌شوند به‌طور کلی کارتریج را تعویض کنند.

تعداد پرینت در هر بار شارژ دستگاه کپی

در بسیاری از دستگاه ها پس از دو یا سه بار شارژ تونر، باید نسبت به تعویض کارتریج اقدام نمود که هزینه به نسبت زیادی به شما تحمیل خواهد کرد، اما در این بین با اطلاع دقیق از میزان استفاده خود می‌توانید دستگاهی با هزینه سرویس و نگهداری منطقی خریداری کنید.

در هنگام خرید تعداد چاپ کلی دستگاه به صورت تقریبی بر اساس برگ A4 روی محصول درج می‌شود که می‌توانید از آن کمک گرفته و ببینید که بر اساس میزان چاپ و کپی که دارید، بازه زمانی برای شارژ مجددا آن چقدر خواهد بود.

برند دستگاه را بررسی کنید

برندهای متنوعی در زمینه تولید دستگاه‌های پرینتر چند کاره فعالیت دارند که از جمله‌ی محبوب‌ترین آنها می‌توان به زیراکس، اچ پی، سامسونگ، اپسون و برادر اشاره کرد.

حالا که با نکات و راهنمای خرید انواع پرینتر چند کاره آشنا شده و دانستید که هنگام خرید چه چیزهایی را مدنظر بگیرید،

محرمی دوه بیونی امیر

نوشته شده توسط

اگر سوالی دارید در خدمتیم
X
Welcome to Our Website
Welcome to WPBot