دستگاه کپی را چکونه تمیز کنیم

نحوه تمیز کردن دستگاه کپی

قبل از اقدام به تمیز کردن فتوکپی بهتر است دفترچه راهنمایی آن را مطالعه کنید. در دفترچه ممکن است اصول تمیز کردن دستگاه گفته شده باشد و شما از طریق آن بتوانید اقدام به تمیز کردن دستگاه کپی کنید. شما در طول کار باید بخش های مختلف دستگاه را تمیز کنید. این بخش ها شامل fuse ( ذوب کننده)، درام دستگاه کپی و صفحه مدرج الکترونیکی می شود. این قسمتها باید به صورت جداگانه مورد پردازش و تمیز شدن قرار بگیرند. برای تمیز کردن درام، باید درب دستگاه را باز کرده و غلتک درام را انتخاب کنید و سپس نوار Mylar را که در داخل دستگاه نیز قرار دارد پیدا کنید.

این نوار از جنس پلاستیک است و به غلتک منتهی می شود. درام بر روی کارتریج قرار دارد و برای درآوردن آن باید کارتریج را خارج کنید. می توانید با استفاده از ایزوپروپانول و پارچه نرم، درام را تمیز کنید. جای دیگری که در تمیز کردن دستگاه کپی باید سرویس شود، فیوزر یا ذوب کننده است. این قطعه از غلتک های فلزی کوچکی تشکیل شده اند. برای تمیز کردن Fuser به یک روغن سیلیکون و یک پارچه نرم نیاز دارید. پارچه را با روغن بشویید و سپس بر روی ذوب کننده بکشید. سایر قطعات را نیز می توانید با احتیاط با استفاده از این مواد تمیز کنید.

چطور دستگاه فتوکپی را بدون آسیب، تمیز کنید؟

دستگاه‌‌های فتوکپی، یکی از مفیدترین و گران‌ترین تجهیزات ادارای هستند که خریدشان در دفاتر شخصی ضروری است. همانطور که اشاره کردیم، دستگاه‌های کپی، کارایی زیادی دارند و در صورت خرابی، هزینه‌ تعمیرات آن‌ها بسیار بالاست. با توجه به این مسوله بهتر است، اصول نظافت و تمیز کردن دستگاه کپی را به‌طور کامل با هم مرور کنیم.

  1. پیش از تمیز کردن دستگاه کپی، ابتدا آن را خاموش کنید و از برق بکشید؛
  2. با کمک یک پارچه بدون پرز، سطح بدنه و کل دستگاه را گردگیری کنید. همیشه از بالا به پایین این کار را انجام دهید تا هرگونه گرد و غبار به سمت پایین هدایت شوند؛
  3. شیشه‌های دستگاه کپی را تمیز کنید. تمیز کردن دستگاه فتوکپی، موجب بهبود کیفیت برگه‌های کپی شده می‌شود. به یاد داشته‌باشید، کیفیت چاپ با تمیزی شیشه دستگاه ارتباط مستقیم دارد و هرگونه کثیفی، گرد و غبار و لک جوهر روی شیشه، موجب تغییر کیفیت کپی می‌شود. برای تمیز کردن شیشه‌های دستگاه کپی از یک دستمال بدون پرز و مرطوب آغشته به شیشه‌شور استفاده کنید؛
  4. در کنار نظافت شیشه دستگاه فتوکپی، درب بالایی و سینی کاغذ را نیز تمیز کنید تا گرد و غبار وارد دستگاه نشود؛
  5. کاغذها را از داخل سینی خارج کنید و با یک پارچه خشک تمیزشان کنید و هرگونه گرد و غبار را از روی‌شان پاک کنید؛
  6. پس از نظافت برگه‌ها، غلطک‌ها را نیز با یک پارچه خشک تمیز کنید؛
  7. کاغذهایی که استفاده نمی‌کنید را در فضای باز قرار ندهید. چون گرد و غبار روی آن‌ها می‌نشیند و موجب خاکی شدن مجدد آن‌ها می‌گردد. دسته‌های کاغذ باز را در یک ظرف دربسته نگهداری کنید تا روی آن‌ها گرد‌و‌غبار نشنیند.
خشک کردن دستگاه فتوکپی
به یاد داشته باشید، پس از تمیز کردن دستگاه کپی با دستمال مرطوب تا زمانی‌که، بدنه دستگاه کامل خشک نشده‌، آن را به برق وصل نکنید.

محرمی دوه بیونی امیر

نوشته شده توسط

اگر سوالی دارید در خدمتیم
X
Welcome to Our Website
Welcome to WPBot