تمام شدن عمر درام کارتریج کدامند؟

آموزش تعویض درام دستگاه کپی زیراکس

نشانه‌های تمام شدن عمر درام کارتریج کدامند؟

اگر از کاربران حرفه‌ای و همشگی پرینترهای لیزری باشید، حتما می‌دانید که بخشی از فرآیند چاپ در این پرینترها، توسط قطعه‌ای به نام درام انجام می‌پذیرد. برای درک بهتر نقش این قطعه در پرینت یک برگه، بد نیست نگاهی به فرآیند چاپ در پرینترهای لیزری داشته باشیم. در زمان پرینت یک صفحه در پرینترهای لیزری، الگوی صفحه بر روی درام فلش می‌گردد و بار الکتریکی در جایی که نور به آن می‎تابد کنار می‎ رود.

پس از این اتفاق، تونر توسط درام در مناطقی که شارژ شده و دارای بار الکتریکی است جمع شده و به کاغذ منتقل می‌گردد. در ادامه، مجدداً یک شارژ الکتریکی در پرینتر ایجاد شده و درام ریست می‌شود تا دوباره عملیات چاپ انجام گیرد. اما مشکلی که گاه در این میان به وجود می‌آید آن است که با گذشت زمان، مواد شیمیایی درام رفته رفته اثر خود را از دست می‎ دهند که این موضوع در نهایت سبب آسیب به سطح درام کارتریج پرینتر لیزری می‌گردد.

با توجه به نقش ویژه درام در میزان کیفیت اسناد چاپ شده، لازم است با کاهش کیفیت چاپ، درام پرینتر مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت لزوم تعویض گردد. وجود خطوط و نقاط غیرعادی روی کاغذ پرینت شده حاکی از وجود اشکالاتی در درام پرینتر و نیاز به تعویض یا تعمیر درام پرینتر دارد. به طور معمول پس از هر ٣ بار شارژ کارتریج نیاز است تا درام تعویض شود.

بررسی نشانه‌های تمام شدن عمر درام کارتریج

با توجه به نقش ویژه درام در میزان کیفیت اسناد چاپ شده، لازم است با کاهش کیفیت چاپ، درام پرینتر مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت لزوم تعویض گردد. وجود خطوط و نقاط غیرعادی روی کاغذ پرینت شده حاکی از وجود اشکالاتی در درام کارتریج پرینتر لیزری و نیاز به تعویض یا تعمیر درام کارتریج پرینتر دارد.

به طور معمول پس از هر ٣ بار شارژ کارتریج نیاز است تا درام تعویض شود. برخی از علائم خرابی درام کارتریج پرینتر عبارت است از: کمرنگ بودن اسناد چاپ شده توسط پرینتر، وجود علامت‌ها و اشکال ناخواسته بر روی کاغذ (این علائم معمولاً به دلیل وجود خط و خش بر روی درام پرینتر ایجاد می شود) و در نهایت خط افتادن بر روی برگ پرینت شده. در بخش زیر عمده‌ترین نشانه‌های تمام شدن عمر درام کارتریج به اختصار شرح داده خواهد شد.

متوقف شدن چاپ توسط پرینتر

غالب پرینترهای امروزی دارای سنسورهای ردیاب تعداد صفحات پرینت شده توسط درام کارتریج هستند. به سبب وجود این سنسورها، زمانی که تعداد صفحات چاپ شده به یک آستانه از پیش تعیین شده‎ می‎رسد، دستگاه معمولا به کاربر هشداری دال بر نیاز به تعویض درام کارتریج پرینتر لیزری را می‌دهد.

در صورت بی‌توجهی کاربر به این پیغام و عدم تعویض درام کارتریج، سنسورها عملیات چاپ پرینتر را متوقف می‏کنند. توقف عملیت چاپ توسط سنسورها، کمک می‌کند تا از خروجی کم کیفیت ناشی از یک درام ضعیف جلوگیری گردد.

وجود نقاط و لکه هایی در چاپ

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی درام کارتریج پرینتر لیزری، مشاهده نقاط و لکه‌هایی در چاپ است. اجتماع و انباشت ذرات گردوغبار بر روی درام‌های فرسوده و کهنه، دلیل چاپ نقاط و لکه بر روی برگه‌ها است.این ذرات می‎توانند تونر اضافی را به صفحات انتقال داده و یا مانع انتقال تونر شوند.

بنابراین در صورت مشاهده چنین اشکالاتی –یعنی نقاط و لکه‌هایی ناخواسته بر روی صفحات چاپ شده- توصیه می‌شود درام پرینتر مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز تعویض گردد.

ظاهر شدن خطوطی در کاغذ

ظاهر شدن خطوط ناخواسته و نابهنجار در کاغذ چاپ شده توسط پرینتر، عمدتاً به دلیل وجود اشکال در درام کارتریج پرینتر لیزری اتفاق می‌افتد. درام های استفاده شده در تمامی پرینترها، به طور پیش فرض می‌بایست برخوردار از یک سطح صاف و تمیز باشند.(تعبیه شدن وایپر بلید بر روی درامها نیز با هدف ایجاد همین سطح صاف و تمیز انجام گرفته است).

با این حال، در طول زمان، بعضی از درامها ممکن است خراشیده شده و یا رسوبات تونر را دریافت کنند. این رسوبات می‎توانند خطوط عمودی نازکی را بر روی صفحات چاپ شده ایجاد کنند، که نشان می‎دهد درام آسیب دیده و نیاز به تعویض دارد.

محو شدن یا تار شدن پرینت

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی درام کارتریج پرینتر لیزری، محو شدن یا تار شدن محتوای اسناد چاپ شده توسط پرینتر است. در استفاده‌های طولانی مدت، چرخه شارژ و دشارژ شدن مکرر درام کارتریج، به همراه شارژهای الکتریکی که پرینتر استفاده می‎کند، در نهایت منجر به تجزیه شدن مواد شیمیایی موجود در یک درام تصویری می‌شود.

وقتی ترکیبات شیمیایی شکسته و تجزیه می‎شوند، قدرت درام برای جذب تونر کم شده و به این ترتیب مرزهای بین مناطق شارژ شده و شارژ نشده، کمرنگ می‌شوند. این اتفاق در نهایت منجر به چاپ برگه‌هایی با حاشیه های تار و مناطقی با رنگ خاکستری به جای سیاه می‌شود. بنابراین در صورت مواجهه با برگه‌های محو یا تار شده، نیاز است تا کیفیت درام کارتریج مورد بررسی قرار گیرد.

محرمی دوه بیونی امیر

نوشته شده توسط

اگر سوالی دارید در خدمتیم
X
Welcome to Our Website
Welcome to WPBot